Czcionka:

Orzeszkowo jest wsią  należącą do wiejskiej gminy Hajnówka, powiatu hajnowskiego, województwa podlaskiego. Wieś liczy około 120 gospodarstw, gdzie mieszka około 400 osób, głównie białoruska mniejszość narodowa wyznania prawosławnego. Miejscowość  jet położona na skraju Puszczy Białowieskiej, na obszarze atrakcyjnym pod względem przyrodniczym.

We wsi  zachowała się też stara drewniana zabudowa, między inymi stary budynek szkoły oraz drewniana cerkiewka .

Orzeszkowo powstało przed rokiem 1631, jako wieś osoczników, dla ochrony puszczy białowieskiej (Jerzy Wiśniewski, Osadnictwo wschodniej Białostocczyzny..., s.7-78).Niedaleko wsi przebiegała niegdyś granica Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas powstania styczniowego puszcza białowieska stała się miejscem walk i schronienia powstańców  . Świadectwem tego jest istniejąca do dziś mogiła sześciu nieznanych powstańców z roku 1863  zlokalizowana przy  budynku szkoły.

Szkoła w Orzeszkowie istniała już w okresie międzywojennym,  mieściła się w drewnianym budynku istniejącym do dnia dzisiejszego. W 1966 roku  otrzymała nowe lokum tzw."tysiąclatkę" , murowany budynek funkcjonujacy do dzisiaj.

Szkoła ma dobrą bazę lokalową, duży budynek z salą gimnastyczną, świetlicą  i salą "poznawania świata" oraz własny autobus. Pomimo małej liczby uczniów szkoła działa bardzo prężnie dzięki wykwalifikowanej i oddanej swojej  pracy kadrze pedagogicznej oraz  zaangażowaniu rodziców. W szkole diagnozuje się potrzeby uczniów i bada  wyniki nauczania,  plan pracy jest analizowany i modyfikowany   na bieżąco. W roku 2013 szkoła pod względem wyników ze sprawdzianu po kl VI znalazła się na 5 miejscu w powiecie ( 14 szkół).

Jako szkoła publiczna istniała do 31 sierpnia 2011 roku . Z tym dniem miała być zamknięta ale dzięki poświęceniu i staraniom rodziców  ocalała. Przez dwa lata  jako szkoła niepubliczna była prowadzona przez Fundację "Kaja" .Od 01.09.2013 roku organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie "Edukator" w Łomży.

Szkolny kalendarz akademii, imprez, konkursów i akcji jest bardzo bogaty. W planowanie ich i  przeprowadzenie chętnie włączają się rodzice.  Części artystyczne  są tak planowane, aby każde dziecko miało okazję pokazać swoje zdolności wokalne, plastyczne, czy aktorskie. Rodzice mają dużo możliwości do podziwiania talentów dzieci. Sukcesywnie realizowane akcje z zakresu: bezpieczeństwa, ekologii, tolerancji, przeciwdziałania uzależnieniom stwarzają warunki do inwencji twórczej i samorządności uczniów. Tradycją stało się organizowanie tzw. "Nocy Filmów" gdzie SU zaprasza klasę z zaprzyjaźnionej szkoły na imprezę z noclegiem w szkole.

Szkoła stwarza uczniom warunki o podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej mniejszości białoruskiej. Tradycją jest coroczne organizowanie konkursu recytatorskiego "Słowo ojczyste" z udziałem rodziców, przy szkole funkcjonuje izba regionalna, uczniowie uczą się języka białoruskiego.

Nasi uczniowie wyjeżdżają do teatru, kina, do muzeum, na koncerty Podlaskiej Filharmonii, wycieczki, lekcje w terenie. Biorą również udział w zawodach sportowych, konkursach i przeglądach organizowanych przez różne instytucje i odnoszą sukcesy.